Dellarte

polski | english

Michael Kimmelman

Michael Kimmelman

Michael Kimmelman jest znanym i cenionym na świecie krytykiem sztuki, głównym krytykiem sztuki w "New York Times " oraz felietonistą piszącym o kulturze i sprawach społecznych w Europie. Jest jednocześnie pianistą, który regularnie koncertuje w Nowym Jorku i Europie. Jego książka "Portraits: Talking with Artists at the Met, The Modern, The Louvre, and Elsewhere" dostała się do finału Nagrody Pulitzera w 2000 roku. Została także wyróżniona jako "godna uwagi książka roku" przez The Washington Post i The Times oraz uznana za najlepszą książkę roku przez Publisher's Weekly.

Michael Kimmelman jest stałym współpracownikiem "New York Review of Books" oraz autorem książki "The Accidental Masterpiece: On Art of Life i vice versa", która stała się bestsellerem. Pisał obszernie o artystach: Richard Serra, Michael Heizer, Lucian Freud, Raymond Pettibon, Matthew Barney oraz o takich architektach jak Shigeru Ban, Peter Zumthor i Oscar Niemeyer. Występował w wielu programach telewizyjnych związanych ze sztuką. W 2007 r miał znaczący udział w filmie dokumentalnym "My Kid Could Paint That".

W ostatnich latach, jako pianista, Michael Kimmelman występował często w Nowym Jorku, biorąc udział w prestiżowych recitalach oraz cyklicznych koncertach - między innymi w Columbia University 's Miller Theatre, w Grace Rainey Rogers Auditorium, Dame Myra Hess Memorial w Chicago oraz w Williams Hall w Bostonie. Ostatnio zagrał kwintety fortepianowe Dvoraka, Schumanna i Brahmsa w cyklu koncertów Bargemusic w Nowym Jorku.

Kreska

Michał Nagy   Michał Nagy

Michał Nagy studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi (Włochy), Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Koncertuje jako solista i kameralista. Występował na licznych festiwalach muzycznych. Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetu smyczkowego Royal String Quartet , zespołu Wiener Instrumentalsolisten oraz jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensamble. Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego  kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Michał Nagy dokonał również solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo  i z zespołem kameralnym. Współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zajmuje się także muzyką teatralną, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę “Piazzolla Tango” w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płyte pt. "Micropiezas"  w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna ("pulse.sound.joy.heart." - Guitar 4mation). Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie.